کاتالوگ ها برای معرفی شرکت و یا محصولات یک مجموعه تهیه می شود و در انواع مختلفی بسته به می خواهیم به مخاطب ارائه نماییم قابل طراحی هستند.

اما اگر بپرسید چرا باید کاتالوگ داشته باشیم می‌توانیم به شما بگوییم کاربرد کاتالوگ بسیار زیاد است مثلاً برای معرفی فوری محصولات شما به مشتریانتان و یا استفاده آن در یک نمایشگاه در یک کاتالوگ میتوانید صفحات زیادی داشته باشید صفحاتی که درباره شرکت شما تماس خود را بگذارید محصولات خود را بزارید فعالیت‌های خود را پروژه های قبلی خود و یا لیست مشتریان خود را در یک کاتالوگ قرار دهید.

می‌توان یک کاتالوگ خوب قلمداد کرد که دارای طراحی حرفه‌ای و غیر خسته کننده باشد در آن از تمامی زوایای ممکن و مورد نیاز به معرفی شرکت پرداخت باشد اطلاعات مورد نیاز مخاطب یا مشتری در آن موجود باشد پس ما باید بدانیم که مشتری از کاتالوگ ما چه انتظاری دارد و چه چیزی را می خواهد بداند.

برای طراحی یک کاتالوگ در ابتدا می بایست متون قابل استفاده در کاتالوگ به صورت فایل ورد تهیه شده و پس از آن عکس های مرتبط با آن نیز تهیه گردد در اینجا ممکن است قبلاً به صورت حرفه ای عکسبرداری صنعتی یا عکس برداری تبلیغاتی شده باشد از عکس‌های آرشیو یا اصطلاحاً اینترنتی استفاده شود و یا عکس‌هایی که از قبل موجود می باشد در کاتالوگ استفاده می شود.

بعد از تهیه اطلاعات مورد نیاز آنها به صورت پشت سر هم در فایل ورد و یا یک ماکت چیده می شود تا طراح بتواند تجسم کند که کدام تصویر برای کدام متن و اقدامات بعدی طراحی بر روی آن انجام می شود که در هنر برتر طراحی می‌شود منطبق با اصول طراحی حرفه‌ای و بعضاً صنعتی می باشد.

انواع کاتالوگ

انواع کاتالوگ از لحاظ جنس با جنس های مختلف ایران را تهیه کرد و در اندازه های مختلف آن را چاپ کرد و از لحاظ انواع کاتالوگ می‌توان به کاتالوگ های مهندسی کاتالوگ های تجاری کاتالوگ های صنعتی کاتالوگ های آموزشی صنعتی و کاتالوگ‌های فرهنگی اشاره نمود.

تعریف بروشور : یک کتاب یا مجله کوچک که معمولا تصاویر و اطلاعات زیادی در مورد محصول یا خدمات دارد.

تعریف کاتالوگ : لیستی از ویژگی های محصولات یا خدمات که معمولا دارای اطلاعات توصیفی و کامل از این محصولات یا خدمات می باشد.

اندازه بروشور : ۴ تا ۸ صفحه یا لت

اندازه کاتالوگ : ۸ صفحه یا بیشتر
هدف بروشور : توصیفی از شرکت ، ویژگی های برجسته محصول یا در مورد یک رویداد است.
هدف کاتالوگ : توصیف مختصر، قیمت ها و تصاویری از تمامی محصولات شرکت می باشد.

اطلاعات بروشور : یک پاراگراف تا جزییات کامل

اطلاعات کاتالوگ : توضیحات مختصر در یک یا دو جمله

ساختار برشور : به صورت تاشو هستند

ساختار کاتالوگ : معمولا صحافی شده هستند